Poznajmy lubuskie Zagrody Edukacyjne- Pracownia JaWa Łośno - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Targi "Jesień w Gliśnie" 21.09.2025 r. Jesienny Kiermasz Ogrodniczy w Kalsku 28.09.2025 r.

Poznajmy lubuskie Zagrody Edukacyjne- Pracownia JaWa Łośno

Poznajmy lubuskie Zagrody Edukacyjne- Pracownia JaWa Łośno

    „Pracownia JaWa Łośno” to miejsce, w którym tradycja i natura splatają się w jedno, tworząc wyjątkową przestrzeń do twórczej pracy, zabawy i odpoczynku. Położona w malowniczej wsi Łośno, tuż przy Gorzowsko-Barlineckim Parku Krajobrazowym, zachwyca spokojem, sielskim klimatem i prawdziwie wiejskim urokiem. W otoczeniu lasów, jezior, pól, pasących się krów i koni można poczuć, jak ważne jest zachowanie ginących rzemiosł i stylu życia, który dziś zanika.
    Gospodarze z ogromnym sercem promują tu dawne rękodzieło – ceramikę, garncarstwo, plecionkarstwo – tworząc przedmioty codziennego użytku, które zachwycają prostotą i nawiązaniem do sztuki ludowej. Wszystko powstaje na miejscu, a w pracowni można nie tylko zobaczyć, jak powstają ceramiczne kubki czy wiklinowe kosze, ale również kupić gotowe wyroby – certyfikowane znakiem PRODUCENT LUBUSKI.
    Ogromnym atutem są prowadzone tu warsztaty – dostępne dla małych i dużych grup, ale tylko w ciepłych miesiącach, co dodatkowo buduje wyjątkowy sezonowy klimat tego miejsca. Zajęcia są elastyczne – dla większych grup tworzone są mniejsze podgrupy, co pozwala każdemu uczestnikowi w pełni zanurzyć się w świat rękodzieła. Edukatorka i gospodyni, Jagoda Gąsiorowska, to artystka z powołania – jej doświadczenie, pasja i wykształcenie robią wrażenie. Potrafi zarazić miłością do naturalnych materiałów i pracy twórczej nawet największych sceptyków.
    Nie sposób nie wspomnieć o otaczającej zagrodę naturze – ogrodzie warzywnym, sadzie owocowym, małych stawach z kaczkami biegusami i fantastycznych obiektach z żywej wierzby: igloo, „smoczych drzewach”, labiryntach i Salicarium. To prawdziwy raj dla dzieci, które mogą poznawać świat w praktyce – zrywać dynie, próbować pysznych przetworów i bawić się w podchody.
    „Pracownia JaWa Łośno” to nie tylko piękne miejsce na mapie województwa lubuskiego – to także bezpieczna przestrzeń, która stosuje się do Standardów Ochrony Dzieci. Jest tu rodzinnie, twórczo, naturalnie i prawdziwie – dokładnie tak, jak powinno być na wsi, gdzie tradycja żyje, a nie tylko o niej opowiadamy.

Czas trwania zajęć: od 1,5 do 3 godzin; liczebność uczestników: od 20 do 60 osób.
*Czas oraz ilość uczestników dostosowane są do specyfiki wybranego programu

Tematy realizowanych warsztatów:

  • "Instrukcja obsługi kury…… dla tych co chcą mieć swojskie jajka od szczęśliwej kury. Kury dawne – kura w typie chłopska zagrodowa."
  • "Gliniana toczynka"
  • "Ginące zawody rzemiosła – wiklinowy wianek, wiklinowy koszyk"
  • "Naczynie z glinianych wałków"
  • "Formowanie ręczne - ulepki"
  • "Formowanie z płata / talerz, dekor, magnesy, zawieszki"
  • "Filcowanie na mokro"
  • "Shibori"

Adres:
ul. Różana 22
66-415 Kłodawa
e-mail: jagoda.gorzow@wp.pl
tel.: 510 630 440

 

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku