Jolanta Starzewska
dr inż. Jan Gembara
mgr Roman Fraszczyk
mgr Joanna Neckar
Wsparcie hodowców bydła, odradzających się tradycji winiarskich, aktywizacja środowisk wiejskich, innowacje w rolnictwie, agroturystyka, edukacja rolnicza to podstawowe tematy, którymi żyje Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Nie brakuje oczywiście stałych, budowanych przez lata wydarzeń w postaci corocznych Targów. Ośrodek powstał w 1965 roku. Główną siedzibę ma w Kalsku koło Sulechowa. Mieści się ona w wybudowanym w latach 70-tych kompleksie biurowo-hotelowym. Ośrodek posiada także bazę konferencyjną. W 2005 roku oddział w Kalsku został połączony z Ośrodkiem w Gliśnie nieopodal Lubniewic. Obecnie Oddział w Gliśnie mieści się w XVIII wiecznym pałacu, który w ostatnich latach przeszedł kilka istotnych remontów, między innymi dachu oraz elewacji. We wszystkich powiatach województwa lubuskiego działają ponadto Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego. I to właśnie dzięki usadowieniu zespołów doradczych na terenie całego województwa rolnicy zawsze mają do nas blisko.
W Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego funkcjonują następujące działy merytoryczne:
- Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa
- Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
- Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym
- Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich
- Zespół ds. Innowacji w Rolnictwie SIR
- Dział Metodyki doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw
- Zespół ds. Promocji, Mediów i Wydawnictw
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest organizatorem wielu imprez i wydarzeń, z których najważniejsze i mające najdłuższą tradycje to imprezy targowe. Każdego roku, wiosną spotykamy się na dwudniowych targach rolniczych w Gliśnie oraz Kalsku. Jesienią zaś zapraszamy na Kiermasz Ogrodniczy. Imprezy targowe każdego roku gromadzą setki wystawców oraz tysiące zwiedzających. To istny raj dla właścicieli ogródków działkowych, ogrodów przydomowych, wielbicieli lokalnych produktów spożywczych. Targi to także okazja do zapoznania się z nowoczesnym sprzętem rolniczym, wystawy zwierząt hodowlanych oraz drobnego inwentarza. To również doskonałe miejsce, aby posmakować doskonałych wyrobów oferowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dysponuje także szeroką bazą hotelowo-szkoleniową. W Kalsku na gości czeka 58 pokoi. Większość z łazienkami, część o podwyższonym standardzie. Świadczymy usługi noclegowe dla osób indywidualnych jak i dla grup zorganizowanych. Nasza Restauracja oferuje smaczne dania kuchni domowej. Na Sali dysponujemy około 120 miejscami. To doskonałe miejsce na zorganizowanie na przykład przyjęcia weselnego. Dysponujemy także salami wykładowymi od 40 do 100 miejsc. Sale wyposażone są w rzutnik z ekranem, flipchart oraz stałe łącze internetowe. Zapewniamy także obsługę gastronomiczną konferencji czy szkoleń.
Pałac w Gliśnie oferuje 13 pokoi 1, 2, 3 i 4 osobowych – wszystkie z własnymi łazienkami. Do dyspozycji gości oddajemy także dużą i wyposażoną kuchnię. Oferujemy także sale wykładowe i szkoleniowe dla 25 i 45 osób. Sale wyposażone są w ekran, rzutnik i nagłośnienie. Podczas organizowanych szkoleń czy narad oferujemy serwis kawowy i cateringowy. Pałac w Gliśnie położony jest w pięknym parku i oddalony o około 5 kilometrów od Lubniewic położonych nad jeziorami Lubiąż i Krajnik. To doskonała baza wypadowa na letni lub weekendowy wypoczynek.
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Kalsku, zwany dalej „Ośrodkiem Doradztwa”, działa na podstawie ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (Dz.U. z 2016 r. poz. 356 i 1176), zwanej dalej „ustawą”, oraz statutu.
Rada Społeczna Doradztwa Rolniczego przy Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego
Rada Społeczna Doradztwa Rolniczego przy Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego jest organem opiniodawczo-doradczym Dyrektora.
Skład rady społecznej:
- Paweł Pietrzak, MRiRW, Departament Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy,
- Zbigniew Jan Kołodziej, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze,
- Wojciech Kozieja, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze,
- Andrzej Kałek, Delegat Lubuskiej Izby Rolniczej,
- Andrzej Kuziemski, członek zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej,
- Grzegorz Grabarek, NSZZ Rolników Indywidulanych „Solidarność”,
- Tomasz Czajkowski, NSZZ Rolników Indywidulanych „Solidarność”,
- Marek Teodor Szylinczuk, Związek Rolników Polskich,
- Ireneusz Ganczar, Związek Rolników Polskich,
- prof. dr hab. Piotr Goliński, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
- dr inż. Elżbieta Wojtowicz, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie,
- Zbigniew Hałabura, Dyrektor ZSCKR w Henrykowie.
Struktura organizacyjna
Kontakt
Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
tel. 68 385 20 91 w. 330
Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym
tel. 68 385 20 91 w. 328
Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa
tel. 68 385 20 91 w. 376
Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich
tel. 68 385 20 91 w. 327
Zespół ds. Innowacji w Rolnictwie SIR
tel. 68 385 20 91 w. 456
Dział Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw
tel. 68 385 20 91 w. 344
Zespół ds. Aktywizacji Lubuskich Kół Gospodyń Wiejskich
tel. 68 385 20 91 w. 331
Zespół ds. Promocji, Mediów i Wydawnictw
tel. 68 385 20 91 w. 355
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
66-100 Sulechów
Kalsk 91
tel. 68 385 20 91
email sekretariat@lodr.pl
NIP: 927-16-03-749