ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA „NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W 2023r.” - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA „NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W 2023r.”

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA „NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W 2023r.”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lara 2014-2020
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi„

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

NA „NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM W 2023r.”

Zakończyła się kolejna edycja konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim w 2023 r.” w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorami tegorocznej odsłony byli Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolnicze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Zielonej Górze, która ufundowała dodatkowo nagrodę rzeczową dla laureata. Wręczenie nagród odbyło się podczas XIII Lubuskiego Kiermaszu Ogrodniczego w Kalsku.

Udział w konkursie mógł wziąć każdy rolnik posiadający certyfikat ekologiczny wzajemnej zgodności. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło sześć gospodarstw. Na podstawie wizytacji zgłoszonych gospodarstw, komisja konkursowa dokonała ich oceny a następnie wyłoniła zwycięzców.

I MIEJSCE : Gospodarstwo rodzinne Renata i Dariusz Karwan

Pani Renata wraz z mężem prowadzi gospodarstwo 50 ha. W Ekologii jest od 2008 roku a w certyfikacie ekologicznym posiada pola uprawne. Obecnie posiada 20 uli oraz hodowle owiec kameruńskich. Swoje pola obsiewa roślinami miododajnymi i pastewnymi jako żywność dla swoich owiec oraz nektar dla pszczół. Sztandarowym produktem Państwa Karwan jest miód komonicowy, powstały z komonicy zwyczajnej. Miody produkowane z tej rośliny są niezwykle rzadkie i bardzo cenne. Kolejnym niezwykłym produktem Państwa Karwan jest ocet jabłkowy tworzony na bazie miodu. Gospodarze zajmują się także produkcją kiszonek m.in. z topinamburu. Jak twierdzi Pani Renata kiszonka z topinamburu, naturalnie wspiera układ pokarmowy i zawiera mnóstwo bakterii, wspomagających ludzki organizm. Hobbistycznie zajmują się hodowlą gołębi.

II MIEJSCE : GOSPODARSTWO ROLNE KRZYSZTOF PAWŁOWICZ

Pan Krzysztof jest posiadaczem 30 ha gospodarstwa, które w całości jest objęte certyfikatem ekologicznym. W sposób ekologiczny hoduje owies, żyto i facelię. Bardzo dba o swoje plony i zachowuje standardy wymagane w ekologii. Dzięki pracy włożonej w swoje uprawy otrzymuje wysokie i wartościowe plony. Jest wielkim fanem ekologii oraz jej założeń. Chętnie inwestuje w rozwój swojego gospodarstwa i szuka nowych pomysłów. Poza ekologią jest także hodowcą królików a od niedawna rozwija się w kierunku hodowli bydła mięsnego, wyborem Pana Krzysztofa zostały Angusów czarne.

III MIEJSCE: GOSPODARSTWO ROLNE ADRIAN PUSZKIEL

Pan Adrian jest z zamiłowania – pszczelarzem. Posiada niewielkie gospodarstwo, w którym uprawy objęte są certyfikacją ekologiczną. Swoje gospodarstwo prowadzi od 2015 roku a pasiekę założył w roku 2016 roku. Gospodarstwo znajduje się w rejonie o niskim zaludnieniu a w zasięgu wzroku widać park krajobrazowy. Dookoła parku rozpościerają się łąki i liczne drzewa lipowe oraz drzewa robinii akacjowej. W sąsiedztwie znajduje się gospodarstwo o powierzchni 33 ha rodziców Pana Adriana, które również jest ekologiczne i na którym rosną między innymi rośliny miododajne. Miód, który dzięki nim pozyskuje w zależności od pogody to: miód wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy i spadź liściasta. Uprawy ekologiczne hoduje zgodnie z zasadami certyfikacji, nie stosując chemicznych oprysków, jedynie naturalne sposoby ochrony plonów przed szkodnikami i chorobami.

W momencie odbioru nagród, Pana Adriana reprezentowała żona Agata Puszkiel.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

Naszym laureatom składamy wielkie gratulacje i życzymy dalszych sukcesów, natomiast Państwu Renacie i Dariuszowi Karwan powodzenia w edycji krajowej konkursu!

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku