Krajowe Dni Pola w Boguchwale - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Reklama
BOMADEK Instalacja cieplna

Krajowe Dni Pola w Boguchwale

Krajowe Dni Pola w Boguchwale

Krajowe Dni Pola to trzydniowa impreza, która jest przygotowywana z myślą o rolnikach, dla rolników i dzięki rolnikom – podkreślił dziś w Boguchwale minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Kolejny dzień  Krajowych Dni Pola w Boguchwale rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej w intencji polskich rolników. Z kościoła minister Czesław Siekierski wraz z wojewodą podkarpacką Teresą Kubas-Hul oraz dyrektorem podkarpackiego ośrodka doradztwa rolniczego Zbigniewem Micałem w uroczystym przemarszu udali się na teren Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Podczas wystąpienia minister  Siekierski zwrócił uwagę, że V Krajowe Dni Pola są prezentacją najlepszych osiągnięć rolników. 

– Polskie rolnictwo, polscy rolnicy mają się czym pochwalić. Tu widać zarówno efekty ich pracy, a także ośrodków doradztwa rolniczego i instytutów naukowych – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Takie wydarzenia to nowy etap współpracy otoczenia, które kreuje innowacyjne rolnictwo – dodał minister Siekierski.

Nagrody XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych 
Minister Czesław Siekierski wręczył dziś kolejne puchary właścicielom zwierząt hodowlanych, które otrzymały czempionaty w poszczególnych kategoriach. 

– Wyróżnienia te to efekty waszej ciężkiej i wytrwalej pracy hodowlanej, która zasługuje na wyjątkowe uznanie – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Puchar za tytuł superczempiona w kategorii bydło mięsne odebrał właściciel Adam Koloch. Tytuł superczempiona w kategorii bydło mleczne odebrał przedstawiciel Rolniczo-Wytwórczego Kombinatu Spółdzielczego, a puchar za tytuł superczempiona w kategorii króliki odebrał Grzegorz Koraczyński.

Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego 2023
Dziś zostały ogłoszone wyniki XXXII edycji Konkursu „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego”. 

Nagrody  laureatom konkursu wręczał minister Czesław Siekierski w towarzystwie  wojewody podkarpackiej Teresy Kubas-Hul, dyrektora CDR Ireneusza Drozdowskiego oraz dyrektora PODR Boguchwała Zbigniewa Micała.

W kategorii najlepsze czasopismo periodyczne zostały przyznane dwa równorzędne I miejsca. Otrzymały je czasopisma: „Twój Doradca Rolniczy Rynek” wydawane przez  Dolnośląski ODR we Wrocławiu oraz „Pomorskie Wieści Rolnicze” wydawane przez Pomorski ODR w Lubaniu.

W kategorii „Najlepsza publikacja tematyczna” przyznane zostały dwa równorzędne I miejsca, otrzymały je: „ Katalog dobrych praktyk wodnych” wydany przez Dolnośląski ODR we Wrocławiu oraz „Ekonomia w zarządzaniu innowacyjną pasieką” wydana przez Opolski ODR w Łosiowie.

Doradca Roku
Podczas V Krajowych Dni Pola rozstrzygnięty został również „Konkurs Doradca Roku”. To również piąta edycja tego konkursu. 

I miejsce zajęła Małgorzata Razminas z Warmińsko-Mazurskiego ODR w Olsztynie,
II miejsce Janusz Michałowicz z Wielkopolskiego ODR w Poznaniu,
III miejsce Amelia Prorok z Dolnośląskiego ODR we Wrocławiu. 
Wręczając nagrody laureatom konkursu minister Siekierski podkreślił, że niezwykle ważny jest bezpośredni transfer wiedzy od doradców rolniczych do rolników.

Spotkanie NSZZ RI „Solidarność”  
Minister Czesław Siekierski spotkał się dziś także z przedstawicielami NSZZ RI „Solidarność”  przewodniczącym Tomaszem Obszańskim oraz zastępcą przewodniczącego Edwardem Kosmalą.

Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz dalszej współpracy w zakresie przeglądu Zielonego Ładu i kształtowania WPR w nowej perspektywie finansowej.

Atrakcje dla dorosłych i dzieci
V Krajowe Dni Pola to również wiele atrakcji dla zwiedzających. Na kilku scenach odbywały się występy ludowych zespołów artystycznych. I orkiestr. Był również specjalne stoiska edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także liczne konkursy, pokazy i zabawy. 

– Pragnę wyrazić moje uznanie dla organizatorów tego wydarzenia. Pdziękować za ich trud
i zaangażowanie w przygotowanie tak ważnej i potrzebnej imprezy. Dziękuję również wszystkim uczestnikom i wystawcom za ich wkład w rozwój polskiego rolnictwa. Państwa pasja i innowacyjność są kluczowe dla przyszłości naszej branży – powiedział  minister Czesław Siekierski podsumowując V Krajowe Dni Pola.

Link: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/z-mysla-o-rolnikach-dla-rolnikow-i-dzieki-rolnikom

 

Doceńmy pracę rolników, bo od nich wszystko się zaczyna

- Doceńmy pracę rolników, bo od nich wszystko się zaczyna – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystego otwarcia V Krajowych Dni Pola w Boguchwale. Podczas uroczystości ministrowi Siekierskiemu towarzyszył podsekretarz stanu Adam Nowak. 

Rola rolnictwa
– Rolnictwo to żywność, rolnictwo to wyżywienie, rolnictwo to zdrowie – zwrócił uwagę minister Siekierski i podkreślił, że należy zacząć od pola, bo właśnie tam swój początek ma produkcja rolna. 

– Od pola do stołu, gdyż w ten sposób widać poszczególne elementy: wkład rolników, wkład przetwórców, wkład handlowców i dopiero wówczas konsument ma przybliżony przebieg wytwarzania – mówił szef resortu rolnictwa.

– Centrum polskiego rolnictwa jest dziś tu, na Podkarpaciu, w Boguchwale – stwierdził minister Siekierski.

Natomiast dyrektor Zbigniew Micał powiedział, że powierzenie organizacji Krajowych Dni Pola Podkarpackiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego to docenienie wszystkich podkarpackich rolników.

Apel do rolników i konsumentów
– Często my, jako konsumenci za mało mamy wiedzy, wyobraźni o tym, jak ta żywność trafia na nasz stół – powiedział minister.

– Mam takie wielkie przesłanie, prośbę abyśmy otworzyli rolnictwo na konsumentów, rolnictwo na społeczeństwo, aby pokazać osiągnięcia i piękno pracy rolnika i trud pracy rolnika. Wówczas inaczej będziemy rozmawiać w odbiorze społecznym o wymogach, o potrzebie wsparcia – apelował szef resortu rolnictwa.

– To będzie także moja siła, siła ministra rolnictwa na radzie ministrów. Zaznaczenie, jak ważne jest rolnictwo, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe – dodał minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że w Polsce rolnictwo jest zróżnicowane, ale jest w nim miejsce dla każdego gospodarstwa i małego, i dużego.

V Krajowe Dni Pola
Tegoroczne V Krajowe Dni Pola odbywają się pod przewodnim hasłem: nowoczesne rolnictwo. W Boguchwale w woj. podkarpackim od 14 do 16 czerwca rolnicy mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu upraw i hodowli. Dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz dyrektor PODR w Boguchwale Zbigniew Micał oficjalnie otworzyli to wydarzenie. W uroczystości brał również udział podsekretarz stanu Adam Nowak.

Zakres wystawienniczy
Krajowe Dni Pola (KDP) to młode, ale ważne wydarzenie wystawiennicze. Zdobyło już uznanie wśród rolników i wystawców, ponieważ propaguje innowacyjne rozwiązania w produkcji roślin i hodowli. Jest to również okazja do nawiązania nowych relacji biznesowych oraz wymiany doświadczeń. Organizatorem tegorocznej edycji jest Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W ramach V Krajowych Dni Pola zostały zorganizowane liczne strefy tematyczne, w których można zapoznać się z najnowocześniejszymi osiągnięciami w rolnictwie, wziąć udział w licznych pokazach i dyskutować o nowych technologiach produkcji. 

– Tegoroczna edycja Krajowych Dni Pola jest wyjątkowa, bowiem przypada w roku, w którym obchodzimy Jubileusz 20-lecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Minione dwie dekady były czasem intensywnego rozwoju i transformacji polskiego rolnictwa. Członkostwo w UE przyniosło nam liczne korzyści, w tym dostęp do funduszy europejskich, nowoczesnych technologii i szerokiego rynku zbytu. Dni Pola są też okazją do podsumowania tych osiągnięć i spojrzenia w przyszłość – powiedział minister Siekierski

W przyszły roku organizacja Krajowych Dni Pola przypada Łódzkiemu Ośrodkowi Doradztwa   Rolniczego w Bratoszewicach. Minister Czesław Siekierski i dyrektora PODR w Boguchwale Zbigniew Micał przekazali symboliczną statuetkę organizatora KDP dyrektorowi ŁODR w Bratoszewicach Andrzejowi Karniszewskiemu.

Poletka demonstracyjne
Pole doświadczalne Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale to teren praktycznego szkolenia nie tylko rolników, producentów rolniczych, pszczelarzy i doradców, lecz także uczniów szkół rolniczych oraz studentów. Pole ma powierzchnię prawie 19 ha. Odwiedzający je mogą zapoznać się z bogactwem gatunków i odmian roślin leczniczych, nowościami technologicznymi z zakresu rolnictwa precyzyjnego, dobrymi praktykami rolniczymi oraz technologiami uprawy i ochrony roślin. 

Ponadto na poletkach, oprócz zbóż, znajdują się: kolekcja ziół i roślin miododajnych oraz pokazowa kolekcja z najnowszymi odmianami roślin jagodowych – maliny, jeżyny i jagody. 

Ciekawostką tej edycji jest tradycyjny sad z dawnymi odmianami drzew owocowych m.in. jabłoni, gruszy, wiśni i śliw.

W tym sektorze odbywają się również pokazy pracy sprzętu rolniczego.

Strefy tematyczne
Krajowe Dni Pola podzielone są na strefy tematyczne, których w tegorocznej, piątej tej edycji jest 12.

Strefa innowacji to prezentacja nowych technologii oraz praktyk wykorzystywanych w nowoczesnym rolnictwie. Można tu zapoznać się z działaniami na rzecz transferu wiedzy między rolnikami, naukowcami i przedsiębiorcami, a także innymi podmiotami zainteresowanymi innowacyjnymi rozwiązaniami w rolnictwie. 

Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich przybliża odwiedzającym wszelkie zagadnienia związane z dziedzictwem kulturowym i tradycjami polskiej wsi.

W Strefie Odnawialnych Źródeł Energii można dowiedzieć się niemal wszystkiego na temat nowoczesnych technologii związanych z magazynowaniem, wytwarzaniem i oszczędzaniem energii.

Bogata kolekcja roślin zielarskich i tradycyjnych odmian drzew owocowych, konsultacje z ekspertami oraz możliwość wymiany wiedzy i dyskusji z producentami technologii i rozwiązań – wszystkie te atrakcje znajdują się w Strefie Ogrodnictwa. 

Każdy miłośnik pszczół i pasjonat pszczelarstwa znajdzie coś dla siebie w Strefie Pszczelarstwa. To przestrzeń z najnowszymi technologiami stosowanymi w pszczelarstwie, w której można porozmawiać ze specjalistami w tej dziedzinie.

Instytuty naukowo-badawcze, Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – Oddział w Radomiu przedstawiają swoją ofertę w Strefie Nauki i Doradztwa.

W Strefie Miasteczko Bazarkowe zwiedzający mogą skosztować regionalnych produktów oraz podziwiać wyroby ludowego rękodzieła.

Na zainteresowanych myślistwem i łowiectwem czeka Strefa Myślistwa i Łowiectwa, w której można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i broni laserowej.

Szeroka oferta Strefy Poznaj Podkarpackie została przygotowana przez lokalne samorządy i flagowe firmy oraz instytucje reprezentujące ten region. Tutaj, w 21 stoiskach wystawcy promują liczne atrakcje turystyczne i kulturowe wszystkich powiatów woj. podkarpackiego oraz proponują degustację regionalnych potraw.

Niewątpliwie jedną ze smaczniejszych stref jest Strefa Gospodarstw Ekologicznych. W ofercie znajdujących się tam stoisk jest szeroki wybór produktów ekologicznych, m.in. warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, wyroby zbożowe, soki, herbaty oraz przetwory.

Zaproszenie na VI Krajowe Dni Pola
Dzisiaj odbyła się też krótka ceremonia przekazania statuetki kolejnemu organizatorowi Krajowych Dni Pola w 2025 roku.

– Piękna wystawa, wspaniałe spotkania i bardzo dobre rozmowy. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko – podkreślił minister Czesław Siekierski przekazując statuetkę Andrzejowi Karniszewskiemu dyrektorowi Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

– Serdecznie zapraszam na VI Krajowe Dni Pola, które odbędą się w 2025 roku w Bratoszewicach – powiedział dyrektor ODR odbierając statuetkę.

Spotkanie z dyrektorami ośrodków doradztwa rolniczego
Rola doradztwa jest niezwykle ważna. Doradcy wspomagają rolników w wypełnianiu wniosków o pozyskanie środków z Unii Europejskiej i z budżetu krajowego. Udzielą informacji w zakresie nawożenia, ekologii, ochrony roślin, płatności bezpośrednich czy też innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.

– Rozwój nowoczesnych technik i technologii oraz zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej wymagają stałego dokształcania i śledzenia nowości oraz innowacji. Wsparcie rolników w tym procesie to właśnie rola doradców rolnych – zaznaczył minister Czesław Siekierski.

Podczas spotkania szef resortu rolnictwa doniósł się do Zielonego Ładu.

– Zielony Ład jest potrzebny, ale musi uwzględniać specyfikę rolnictwa. Powinien to być Rolniczy Zielony Ład, ponieważ rolnicy wiedzą jak przestrzegać zasad dobrego gospodarowania, wiedzą na czym polega dobrostan przyrody, zwierząt, roślin i nie trzeba ich zarzucać instrukcjami z Unii Europejskiej. Przy przeglądzie Zielonego Ładu i wypracowaniu nowych jego zasad potrzebna jest współpraca zarówno z rolnikami, jak i doradcami rolnymi – podkreślił minister Siekierski.

XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Wystawa Maszyn
Równolegle z V Krajowymi Dniami Pola odbywa się także XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. To wydarzenie wpisało się już w kalendarz rolniczych wystaw i każdego roku przyciąga wielu zainteresowanych tą tematyką. 

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stara się wspierać hodowców, szczególnie zwracamy uwagę na zachowanie ras rodzimych, ponieważ nie są one tak wydajne jak nowe. Zachowanie tych starych ras jest bardzo ważne, ponieważ stanowią one nieocenione zasoby genetyczne i są efektem wieloletniej pracy hodowlanej, czasami kilku pokoleń – powiedział minister Czesław Siekierski.

Dziś ogłoszone zostały wyniki wystawy. Czempionaty i wiceczempionaty właścicielom najlepszych zwierząt wręczał minister Czesław Siekierski.

- Gratuluję wszystkim wyróżnionym wspaniałych wyników. Efekty waszej pracy najlepiej świadczą o tym jak polscy rolnicy dbają o dobrostan zwierząt – podkreślił minister Czesław Siekierski. 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/docenmy-prace-rolnikow-bo-od-nich-wszystko-sie-zaczyna

Oczami młodego rolnika – pierwszy dzień V Krajowych Dni Pola

W podkarpackiej Boguchwale rozpoczęły się dziś V Krajowe Dni Pola. Pierwszy dzień tego wydarzenia to tradycyjnie już Dzień Młodego Rolnika. W otwarciu uroczystości wziął udział podsekretarz stanu Adam Nowak.

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, żeby w ramach Krajowych Dni Pola otworzyć dzisiejszy Dzień Młodego Rolnika. To dla Was, młodych ludzi, organizujemy ten dzień – podkreślił wiceminister Nowak.

Dzień Młodego Rolnika
Pierwszy dzień Krajowych Dni Pola (KDP) dedykowany jest właśnie młodym mieszkańcom wsi i uczniom szkół rolniczych z całej Polski. 

– Chcemy zwrócić uwagę na to, że szkoły rolnicze, zarówno nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i pozostałe, są kuźnią kadr dla polskiego rolnictwa. Kadr, które są gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju oraz troski o nasze środowisko. Szkoły rolnicze zapewniają transfer wiedzy i wykorzystanie nowych technologii – powiedział wiceszef resortu rolnictwa.

Nowoczesne rolnictwo oczami młodych
Podsekretarz stanu Adam Nowak uczestniczył w debacie „Nowoczesne rolnictwo – oczami młodego rolnika”. Jako przewodniczący Komisji wręczył również nagrody laureatom Krajowych Mistrzostw Szkół Rolniczych.

– Dzisiejszy pierwszy dzień KDP jest okazją dla obecnych tu młodych ludzi do zdrowej rywalizacji, której celem jest podniesienie poziomu wiedzy i sprawdzenie umiejętności. Bardzo się cieszę, że dzisiaj z tej wiedzy, w nieco innej formie, będą mogli skorzystać uczniowie szkół rolniczych. Mistrzostwa Szkół Rolniczych uwzględniają zagadnienia związane nie tylko stricte z rolnictwem, lecz także z odnawialnymi źródłami energii, ogrodnictwem, architekturą krajobrazu oraz hodowlą zwierząt gospodarskich i koni – zaznaczył wiceminister Nowak i dodał, iż ma nadzieję, że każdy z uczestników dzisiejszej imprezy będzie przekazywał dalej wiedzę zdobytą podczas tegorocznych V Krajowych Dni Pola w Boguchwale.

– Tu jest przyszłość, tu są szanse i ludzie, którzy stanowią o sile i konkurencyjności polskiego rolnictwa – podkreślił podsekretarz stanu Adam Nowak.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/oczami-mlodego-rolnika--pierwszy-dzien-v-krajowych-dni-pola

 

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku