Dlaczego warto siać w sierpniu? - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Targi "Jesień w Gliśnie" 21.09.2025 r. Jesienny Kiermasz Ogrodniczy w Kalsku 28.09.2025 r.

Dlaczego warto siać w sierpniu?

Dlaczego warto siać w sierpniu?

Dlaczego warto siać w sierpniu?

Choć lato zbliża się ku końcowi, sierpień wciąż oferuje gorące dni i cieplejsze noce. Są to warunki, dzięki którym niektóre warzywa mają szansę dobrze się rozwinąć przed przymrozkami. Warto wykorzystać pustoszejące grządki np. po zbiorach czosnku, sałaty czy fasoli, by wysiać rośliny o krótkim okresie wegetacji lub warzywa jesienne. Dzięki temu możesz przedłużyć sezon zbiorów nawet do późnej jesieni, a czasem na wiosnę następnego roku. W sierpniu wciąż można wysiać wiele warzyw, zwłaszcza tych o krótkim okresie wegetacji lub odpornych na chłód. Są to przede wszystkim sałaty, rukola, rzodkiewki, jarmuż, pak choi, kapusta pekińska oraz marchew i cebula szczypiorkowa. Przygotowanie grządek, nawadnianie, terminowy siew czy wielokrotne sadzenie tych samych rodzajów pozwoli przedłużyć sezon zbiorów o kilka dodatkowych tygodni, a często nawet miesięcy.

Warzywa, które można siać w sierpniu:

- Sałaty z krótkim okresem wegetacji (np. masłowe) - można je siać późnym sierpniem, by zbierać liście już po 4-6 tygodniach, często aż do przymrozków.

- Szczaw i szpinak (zimowy) - najlepiej wysiać do połowy sierpnia, by zdążyły ukorzenić się przed pierwszym mrozem i dać wczesną wiosenną zieleninę.

- Kapusta pekińska, pak choi - szczególnie wczesne odmiany, można siać do połowy sierpnia - dają szybki plon jesienny, w warunkach chłodniejszych rozwijają smak łagodny i słodki.

- Jarmuż - bardzo odporny na chłód i przymrozki, wysiany w sierpniu można zbierać liście jesienią i zimą, a rośliny często przetrwają w gruncie do wiosny

- Marchew- do siewu sierpniowego nadają się najbardziej odmiany wczesne i krótkowzrostowe, które potrzebują 60-90 dni od siewu do zbioru.

Przygotowanie gleby

Po zbiorach usuń resztki roślin, lekko rozluźnij glebę i uzupełnij ją kompostem albo dobrze przekompostowaną ziemią warzywną. To usprawni kiełkowanie i wzrost siewek

Nawadnianie

Gorące i suche warunki sierpnia mogą utrudnić kiełkowanie, delikatnie podlewaj zaczynające się nasadzenia często, ale małą ilością wody, by nie wypłukać nasion lub nie utworzyć skorupy na glebie.

Chronienie przed słońcem i przymrozkami

Sałaty i liściaste zielenie warto osłaniać lekką agrowłókniną w razie silnego słońca lub wiatru. Jeśli temperatury zapowiadają ochłodzenie można je okryć na noc delikatną osłoną lub folią perforowaną.

Harmonogram siewów

W sierpniu warto siać co 7-10 dni krótkie serii nasion (rukola, sałata), by rozłożyć plony i uniknąć okien plonowania dzięki takiemu podejściu możemy się cieszyć świeżą włoską zieleninę przez całe jesienne tygodnie.

Wiesław Nowakowski
Zastępca Kierownika Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku