Agroturystyka na najwyższym poziomie - podsumowanie Konkursu na „ Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne województwa lubuskiego w 2023 roku" - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Agroturystyka na najwyższym poziomie - podsumowanie Konkursu na „ Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne województwa lubuskiego w 2023 roku"

Agroturystyka na najwyższym poziomie - podsumowanie Konkursu na „ Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne województwa lubuskiego w 2023 roku"

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich: na lata 2014-2020-
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020

Agroturystyka na najwyższym poziomie - podsumowanie Konkursu na „ Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne województwa lubuskiego w 2023 roku"

Agroturystyka to nie tylko szansa dla miłośników odpoczynku na łonie natury, lecz także możliwość poznania życia wiejskiego oraz tradycji lokalnych społeczności.

W celu promocji i nagradzania najlepszych inicjatyw agroturystycznych oraz promowania tego spokojnego i harmonijnego sposobu spędzania wolnego czasu Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku po raz kolejny zorganizował Konkurs na "Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne województwa lubuskiego w 2023 roku".

Głównym celem Konkursu było promowanie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz wspieranie właścicieli gospodarstw w dbałości o lokalne dziedzictwo kulturowe i środowisko naturalne. Ponadto, była to wyjątkowa okazja, aby wyróżnić osoby, które w szczególny sposób dbają o swoich gości i otaczającą przyrodę.

Po długim procesie oceny, jury konkursu wyłoniło zwycięzców:
I Miejsce i jednocześnie tytuł „Najładniejszego gospodarstwa agroturystycznego województwa lubuskiego w 2023 roku” otrzymało Gospodarstwo agroturystyczne KOS w Lubniewicach, prowadzone przez Państwo Danutę i Czesława Knopkiewicz (powiat sulęciński, gmina miejsko-wiejska Lubniewice).

Miejsce na podium zajęły również:
II miejsce- Stara Szkoła Uście w Uściu, w której Gospodarzem jest Pan Rafał Doros, (powiat nowosolski, gmina Kolsko).

III miejsce- Agroturystyka Ela w Łagowie, prowadzona przez Panią Elżbietę Tomkiewicz z rodziną (powiat krośnieński, gmina Dąbie).

Wyróżnienia otrzymały:

Młyn nad Jabłonną w Kijach, Państwa Małgorzaty i Pawła Wachelka (powiat zielonogórski, gmina Sulechów).

Gospodarstwo agroturystyczne Skotopaska w Darnawie, Państwa Sylwii Kowalik-Lichuta i Andrzeja Lichuta (powiat świebodziński, gmina Skąpe).

Pozostali uczestnicy:

Gospodarstwo agroturystyczne Szumiąca w Szumiącej, prowadzone przez Panią Elżbietę Grzelak z rodziną (powiat międzyrzecki, gmina Międzyrzecz).

Gospodarstwo agroturystyczne Roma w Zdroisku, Pani Danuty Cieśla (powiat gorzowski, gmina Kłodawa).

Gospodarstwo rolno-agroturystyczne, Zagroda Edukacyjna Dereniówka w Lubiechni Wielkiej, Pani Grażyny Dereń (powiat słubicki, gmina Rzepin).

Gospodarstwo agroturystyczne Lansada w Milsku, prowadzone przez Pana Tadeusza Kuflińskiego z rodziną (powiat zielonogórski, gmina Zabór).

Gospodarstwo agroturystyczne Dolatówka w Bledzewie, Państwa Magdaleny i Andrzeja Dolata (powiat międzyrzecki, gmina Bledzew).

Projekt Przełazy w Przełazach, Państwa Katarzyny Mackiewicz i Igora Ernandes (powiat świebodziński, gmina Lubrza).

Laureaci konkursu oraz wyróżnione gospodarstwa otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Departament Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Sekretariat Regionalny KSOW.

Dodatkowo Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Zielonej Górze ufundowała nagrodę rzeczową dla gospodarstwa, w którym w sposób szczególny przestrzegane są podstawowe zasady bezpieczeństwa higieny i ochrony zdrowia.

W ramach podziękowania za uczestnictwo w Konkursie Dyrektor Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ufundował nagrody rzeczowe dla pozostałych uczestników.

Konkurs zrealizowano z udziałem: środków własnych LODR oraz przy wsparciu środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Plan Operacyjny na lata 2022-2023, a także Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Zielonej Górze.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się 17 września 2023 r., podczas XIII Lubuskiego Kiermaszu Ogrodniczego w Kalsku.

Konkurs na "Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne województwa lubuskiego w 2023 roku" to doskonała inicjatywa promująca rozwój agroturystyki i turystyki na obszarach wiejskich. Dodatkowo zachęca właścicieli gospodarstw do dbałości o środowisko naturalne i lokalną kulturę. Zwycięzcy stanowią inspirację dla innych, pokazując, że agroturystyka może być nie tylko źródłem dochodu, lecz także sposobem na ochronę przyrody i dziedzictwa kulturowego.

Z kolei dla turystów stanowi doskonałą okazję do tego, aby mogli odkrywać magiczne miejsca, w których mogą odpocząć od miejskiego zgiełku i cieszyć się pięknem przyrody oraz autentycznym smakiem lokalnej kuchni. Konkursy takie jak ten przyczyniają się do rozwoju agroturystyki i promują wartości zrównoważonej turystyki, co jest korzystne zarówno dla gospodarzy, jak i dla odwiedzających.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w tegorocznej edycji Konkursu i zapraszamy do współpracy w kolejnych latach.

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku