Aplikacja "Zgłoś dzika" - chroń Polskę przed ASF - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Aplikacja "Zgłoś dzika" - chroń Polskę przed ASF

W zwalczaniu ASF postawiono na technologię, która ma w łatwy sposób umożliwić usuwanie martwych dzików, zwiększając szansę na skuteczne ograniczenie występowania i rozprzestrzeniania się wirusa.
Szybka interwencja w sprawie padłej zwierzyny właściwych organów państwowych ograniczy rozmiar szerzenia się wirusa ASF, będącego w stanie przetrwać kilka miesięcy w szczątkach padłego dzika, a także w ściółce będącej podłożem rozkładu zwierzęcia, stanowiąc ogniwo powodujące rozprzestrzenianie się choroby wśród populacji zdrowych zwierząt.

Bezpłatną aplikację można zainstalować na telefon przez sklep Google Play. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta, wystarczy zrobić zdjęcie i wybrać odpowiedni Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny.

Aplikacja „Zgłoś dzika” ma za zadanie w szybki sposób przekazywać informację do służb weterynaryjnych o padłych dzikach. Bez względu na to, czy dzika znajdziemy w lesie, czy wśród pól, można łatwo wskazać bardzo precyzyjne miejsce odnalezienia padłego zwierzęcia. Dzięki temu Inspekcja Weterynaryjna może szybko uprzątnąć truchło i jednocześnie wykonać badania pod kątem wirusa ASF. Według najnowszych badań, jak najszybsze usunięcie ze środowiska padłych dzików pozwali na ochronę polskich gospodarstw hodujących świnie przed tą chorobą. Pozwoli to także na ochronę populacji dzików przed tym śmiertelnym dla nich wirusem.

Aplikacja umożliwia:

  • wskazanie na podstawie mapy dokładnego miejsca znalezienia dzika, przy czym aplikacja domyślnie wskazuje miejsce, w którym się znajdujesz,
  • zrobienie zdjęcia w celu potwierdzenia zgłoszenia,
  • wysłanie krótkiej informacji na temat znalezionego dzika.

Wszystkie wysłane zgłoszenia trafiają bezpośrednio do Inspekcji Weterynaryjnej.

Link do aplikacji: www.cdr.gov.pl/produkcja-rolna/bioasekuracja/bioasekuracja-aktualnosci/3672-aplikacja-zglos-dzika

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku