Lawenda – pasja, biznes, sposób na życie - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Lawenda – pasja, biznes, sposób na życie

Lawenda – pasja, biznes, sposób na życie

W otulinie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, na obszarze Natura 2000 znajduje się „Silna Lawenda”, największa plantacja lawendy w województwie lubuskim. Na 1,3 ha powierzchni uprawianych jest  ponad 10,5 tys. krzewinek. 

„Liczne fioletowe ścieżki kwitnącej lawendy tworzą niesamowity krajobraz. Miejsce urzeka naturą, atmosferą relaksu i spokoju, a sklepik wypełniają wspaniałe produkty: syropy, olejki, hydrolaty, świece, poduszki czy bukiety lawendowe. Napełnieni wiedzą, pyszną lemoniadą i wszechobecnym aromatem lawendy polecamy Wam to miejsce”. 

Taki wpis w mediach społecznościowych zamieściła Mariola Kozakiewicz-Nikodem, jedna z uczestniczek Warsztatów Lawendowych, zorganizowanych 12 lipca br. przez Zespół SIR (Sieć na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na obszarach wiejskich) Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lubuskich rolników i mieszkańców wsi, już po raz drugi spotkaliśmy się z panią Iwoną Piechotą, właścicielką plantacji w Silnej, by zgłębiać wiedzę z zakresu uprawy lawendy. Warunki glebowe i klimatyczne, dobór odpowiednich odmian rośliny w zależności od przeznaczenia, system uprawy i nawadniania, nawożenia i ochrony, wszystkie te elementy składają się na zintegrowany system uprawy, opracowany i stosowany w Silnej. Głównym założeniem plantatorki jest zastosowanie takich rozwiązań, które minimalizują nakład pracy ludzkiej a optymalizują efekty. Jest to dla niej bardzo ważne, ponieważ osobiście, jednoosobowo, obsługuje całą plantację.

Pani Iwona to niezwykle przedsiębiorcza kobieta. Z pasji do lawendy zbudowała szeroką ofertę produktów i usług. Na odwiedzających „Silną Lawendę” czekają m.in.: spacery po lawendowym polu, sesje zdjęciowe, warsztaty rękodzielnicze, możliwość obejrzenia zbioru lawendy i wzięcia udziału w pokazach destylacji naturalnego olejku eterycznego, hydrolatu oraz suszu z lawendy. Okazjonalnie organizowane są pokazy florystyczne, plenery artystyczne i inne wydarzenia tematyczne związane z rękodzielnictwem. 

W ofercie produktowej „Silnej Lawendy” czytamy: „Zajmujemy się wytwarzaniem produktów z lawendy (i nie tylko) takich jak olejki, hydrolaty, świece na bazie naturalnych wosków roślinnych, woreczki z suszem lawendowym, sole do kąpieli czy pachnące zawieszki. Można również nabyć u nas zestawy prezentowe w szkatułkach zdobionych ręcznie metodą decoupage, świeże i suszone bukiety”. Produkty można nabyć bezpośrednio w gospodarstwie, zamówić poprzez stronę internetową lub na Facebooku Silna Lawenda.

W kalendarzu imprez znajdziemy kolejne edycje pokazów florystycznych, „Koncert piosenek Zbigniewa Wodeckiego”, „Spotkanie z historią”. Istnieje możliwość organizacji kameralnych imprez rodzinnych i aromatycznych eventów. 

Pomysłowość pani Iwony zdaje się nie mieć końca. Dzięki współpracy z wieloma podobnymi sobie pasjonatami natury i szeroko rozumianej kultury, dużej wiedzy i świadomości przyrodniczej, wiedzy o regionie oraz otwartości na współpracę, stała się inspiracją i wsparciem dla wielu lubuskich inicjatyw. W każdym działaniu tej przedsiębiorczej mieszkanki wsi Silna odnajdziemy innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki, którymi chętnie podzieliła się z nami podczas lipcowych warsztatów. Serdecznie dziękujemy p. Iwonie za otwartość, gościnę i ogrom wiedzy. 

Operacja zrealizowana przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku w ramach operacji pn.: Zespoły Tematyczne i innowacje w rolnictwie zgodnie z Planem Działania KSOW na lata 2014-2020 w zakresie SIR Plan Operacyjny na lata 2022-2023.

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku