Jak podlewać ogród latem? - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Jak podlewać ogród latem?

Jak podlewać ogród latem?

Jak podlewać ogród latem?

Woda jest czynnikiem niezbędnym dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. W przypadku większości uprawianych w ogrodach warzyw bez odpowiedniego podlewania ciężko uzyskać satysfakcjonujące plony.

Kiedy najlepiej podlewać nasze grządki?

Latem najodpowiedniejszą porą na podlewanie roślin jest wczesny ranek. Najbardziej efektywne byłoby podlewanie około godziny 3-4 gdy ziemia jest najchłodniejsza jednak przedział czasowy pomiędzy 5 a 7 również jest wystarczająco dobry. Rośliny muszą zdążyć pobrać wodę zanim gleba silnie się nagrzeje i zatrzymać transpirację zanim słońce zacznie silnie świecić. W trakcie ciepłego i suchego lata można podlewać grządki również późnym popołudniem jednak nie wcześniej niż 2 godziny przed zachodem słońca. Niestety wieczorne podlewanie może powodować nocne inwazje ślimaków i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Późne popołudnie jest najlepszą porą na podlewanie ogórków, rzodkiewki i warzyw korzeniowych. Rośliny w szklarni powinny być podlewane rano ponieważ nocny spadek temperatury powoduje zwiększone parowanie przez co późne podlewanie roślin zwiększa ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.

Jaką wodą podlewać rośliny?

Podlewanie roślin zimną wodą wywołuje u nich szok termiczny i osłabienie. Powinno się unikać dużych różnic pomiędzy temperaturą wykorzystywanej wody a temperaturą gleby i powietrza. Zimna woda hamuje rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych i dżdżownic, sprzyja rozwojowi chorób a w przypadku ciepłolubnych ogórków i cukinii może nawet doprowadzić do ich obumarcia. W zimnej glebie cienkie korzenie roślin zamierają co prowadzi do zmniejszenia zdolności przyswajania niektórych składników pokarmowych. Osłabiona roślina staje się wtedy łatwym łupem dla patogenów. Do podlewania najlepiej używać ciepłej, nagrzanej przez słońce wody. Jej temperatura nie powinna być niższa jak 18°C-22°C. Świetnie sprawdzi się zbierana do beczki deszczówka. Podlewając rośliny z węża nie wolno kierować w rośliny silnego strumienia wody. Należy celować lekkim strumieniem wody na glebę wokół roślin tak żeby nie zmoczyć liści i kwiatów. Skierowanie silnego strumienia wody na rośliny z niewielkiej odległości prowadzi do wymywania wierzchniej warstwy gleby i odsłonięcia korzeni roślin. Krople wody na liściach działają jak soczewki skupiające promienie słoneczne i podczas słonecznych dni mogą powodować poparzenia roślin. Natomiast podczas pochmurnych dni sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych.

Ile wody i jak często?

Okresem kiedy rośliny potrzebują najwięcej wody są wiosna i lato. Nie wolno podlewać roślin zbyt dużą ilością wody na raz, ponieważ woda wsiąka w suchą glebę powoli i duża jej ilość spływa z podlewanej powierzchni. Najlepiej podlewać rośliny porcjami, 2-3 razy w odstępie kilku minut aby dać wodzie czas na wsiąknięcie w glebę.  Zapotrzebowanie warzyw na wodę zależy od fazy ich wzrostu. Młode sadzonki zaraz po wysadzeniu wymagają codziennego podlewania. Z kolei dobrze ukorzenione rośliny podlewa się raz na 3-4 dni. Do podlewania młodych roślin najlepiej sprawdzi się konewka, którą możemy podlewać rośliny bez obawy, że wypłuczemy glebę i uszkodzimy ich delikatne korzenie i pędy. Często podlewane rośliny nie wytwarzają silnego, głębokiego systemu korzeniowego przez co są wrażliwe nawet na bardzo krótkie okresy suszy. W przypadku drzew i krzewów podlewania wymagają przede wszystkim młode nasadzenia, które potrzebują około 3 lat do prawidłowego ukorzenienia. Starsze, dobrze ukorzenione drzewka owocowe i krzewy bez problemu poradzą sobie z letnią suszą. Okresem krytycznym zapotrzebowania na wodę jest faza kwitnienia i tworzenia się owoców. Warto wtedy podlewać nasze rośliny, szczególnie te o płytkim systemie korzeniowym jak wiśnie, śliwy czy aronie a odwdzięczą się wyższymi plonami. Sygnałem, że drzewa i krzewy wymagają podlania jest moment zaobserwowania lekkiego więdnięcia liści. Warzywa, kwiaty i rośliny o normalnym zapotrzebowaniu na wodę nie wymagają podlewania jeśli gleba jest mokra na głębokości 5-10 cm. Rośliny głęboko korzeniące się jak cukinia, dynie i ogórki nie wymagają częstego podlewania. Z kolei kapusta i pomidory, które posiadają płytki system korzeniowy wymagają podlewania co 1-2 dni. Kwiaty należy podlewać systematycznie od fazy tworzenia pąków kwiatowych do fazy kwitnienia, kwiaty będą wtedy bardziej okazałe. Rośliny cebulowe, które kwitną wiosną nie powinny być podlewane w czasie lata ponieważ może to prowadzić do gnicia cebul. Również trawnik wymaga podlewania w trakcie lata. Najlepiej robić to 1-2 razy w tygodniu, wczesnym rankiem zanim gleba zdąży się nagrzać. Trawa musi być podlewana obficie, minimum 15 mm opadu, co można zmierzyć ustawiając na trawniku słoik lub inny pojemnik podczas podlewania.

Tomasz Sakowicz
Główny specjalista ds. produkcji roślinnej

 

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku