Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka

Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku odbyły się wizyty rolników w ramach demonstracji z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka na cele paszowe. Na terenie województwa lubuskiego realizowane są demonstracje w nowoczesnych obiektach A, B i C. Celem operacji jest promowanie oraz upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w produkcji oraz wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe. Obiekty demonstracyjne są założone i prowadzone  zgodnie z instrukcją opracowaną przez opiekunów naukowych, którymi są pracownicy Instytutu Zootechniki- PIB oraz COBORU.

1.    Stacja Doświadczalnictwa Oceny Odmian w Świebodzinie, gdzie prowadzone są badania produkcja roślin białkowych na nasiona, jest to obiekt typu A obejmujący uprawę soi, łubinu żółtego i wąskolistnego gatunków z Listy Odmian Zalecanych na województwo lubuskie.

2.    Gospodarstwo Rolne typu B  u Pana Marcina Jędrzy Podmokle Małe , obejmujące uprawę soi oraz łubin żółty wykorzystane w żywieniu  kur niosek utrzymywanych w gospodarstwie. Podczas wizyty w gospodarstwie demonstracyjnym, przedstawiono rozwiązania uwzględniające zagadnienia innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk w uprawach. Odbyła się  prezentacja przygotowania pasz w ekstruderze pod ciśnieniem, dla kur niosek, które są utrzymywane  w gospodarstwie. Omówione również problemy, rodzaje ryzyka i sposoby ograniczania ryzyka, przetwarzania nasion roślin białkowych i stosowania ich w żywieniu zwierząt.

3.    Trzeci w województwie wielkopolskim obiekt typu C  podmiot wytwarzający pasze dla zwierząt gospodarskich  (świnie, drób) wytwórnia pasz LIRA  w Krzywiniu, z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju. Zapoznano uczestników z procesem przyjęcia surowca (laboratorium), procesem magazynowania, dozowania, mielenia, mieszania, natłuszczania, granulacji, ocena wyrobu gotowego.

W demonstracji udział wzięły 53 osoby z województwa lubuskiego, podzielone na dwie grupy.  Uczestnikami byli: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników oraz  osoby zatrudnione 
w rolnictwie.

Justyna Klucznik-Demkiv
Kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa
tel. 68 385 20 91 wew. 376, tel. kom. 513 978 934, adres e-mail: j.klucznik@lodr.pl

Demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka
Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku