20 maja - Światowy Dzień Pszczół - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

20 maja - Światowy Dzień Pszczół

20 maja - Światowy Dzień Pszczół

20 maja - Światowy Dzień Pszczół

20 maja 2025 roku obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto to jest stosunkowo młode, ponieważ zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w grudniu 2017 r., na wniosek Słowenii, a jego pierwsze obchody odbyły się 20 maja 2018 roku. To Słowenia słynie z długoletnich tradycji pszczelarskich, a wybór tego dnia padł na dzień urodzin Antona Janšy, będącego XVIII-wiecznym słoweńskim pionierem nowoczesnego pszczelarstwa, uchodzącego za jednego z najlepszych pszczelarzy.

Światowy Dzień Pszczół przypomina nam o niezwykle istotnej roli tych owadów w ekosystemach. Są one głównymi owadami zapylającymi ponad 87 % gatunków roślin. Zapylają nie tylko rośliny stanowiące dla nas czy dla zwierząt cenne pożywienie, ale także te o właściwościach leczniczych bądź ozdobnych, wykorzystywane w branży kosmetycznej lub tekstylnej. Pszczoły miodne nie tylko odpowiadają za zapylanie roślin, ale także produkują cenne substancje, takie jak miód, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, mleczko pszczele, propolis (kit pszczeli) i jad pszczeli.

W ochronie zarówno pszczół, jak i innych zapylaczy kluczowa jest dobra współpraca pomiędzy rolnikiem i pszczelarzem, ponieważ to przecież łąki, pola czy sady stanowią miejsce lokalizacji pożytków pszczelich. W celu zapewnienia ochrony pszczół w okresach intensywnego kwitnienia Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) przeprowadza kontrole i działania edukacyjne, aby rolnicy stosowali pestycydy w sposób bezpieczny dla pszczół i nie stosowali środków ochrony roślin w czasie godzin lotu pszczół.

Pszczoły może chronić każdy z nas, oto kilka prostych sposobów na ochronę zapylaczy:

·                załóż w ogrodzie łąkę kwietną,

·                posadź lub posiej rośliny miododajne cechujące się różnymi terminami kwitnienia,

·                nie wypalaj traw, ponieważ stanowią one siedlisko owadów zapylających,

·                ogranicz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, wybierz te naturalne, zawierające ekstrakty roślinne,

·                postaw w ogrodzie czy na balkonie poidełka z kamykami i żwirkiem, by zapylacze mogły się napić,

·                ogranicz oświetlenie nocne, które gdy jest zbyt intensywne, dezorientuje zapylacze,

·                stwórz miejsce bytowania dla owadów zapylających – domek, hotel lub prostą konstrukcję z trzciny,

·                promuj ochronę zapylaczy, wspieraj i bierz aktywny udział w lokalnych inicjatywach związanych z ochroną zapylaczy.

 

Opracowała:
Kamila Janiszewska
Starszy specjalista ds. rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska

Kalendarz wydarzeń i szkoleń
Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Lubuskie Aktualności Rolnicze
Nowość
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w KalskuLubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku