Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku już po raz jedenasty zorganizował konkurs, którego głównym celem było wyłonienie najładniejszego gospodarstwa agroturystycznego w 2020 roku, działającego na terenie naszego województwa. Poza tym, naszym celem było zaktywizowanie i zmotywowanie właścicieli gospodarstw agroturystycznych do polepszania swojej oferty turystycznej, poprawy estetyki gospodarstwa i wymiana doświadczeń w jego prowadzeniu.
Konkurs pozwala na wyszukiwanie i wyróżnianie najciekawszych i najlepiej prosperujących gospodarstw rolnych prowadzących działalność w kierunku pozarolniczym. Pomimo wyjątkowych warunków związanych z panującą pandemią, komisja konkursowa miała możliwość zapoznania
z warunkami i ofertami proponowanymi turystom, mogła porównać i obiektywnie ocenić gospodarstwa biorące udział w konkursie.
W tym roku do rywalizacji przystąpiło 15 gospodarstw agroturystycznych z naszego województwa. Komisja brała pod uwagę: przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, higieny i ochrony zdrowia zwracając szczególną uwagę na obecność środków dezynfekujących przy wejściu na teren gospodarstwa; estetykę, ład i porządek panujące wokół i na terenie gospodarstwa; czystość, wyposażenie i estetykę kwater; estetykę zagospodarowania miejsc rekreacji dla gości na terenie gospodarstwa, oznakowanie (tablica informacyjna o gospodarstwie agroturystycznym: czytelna, ciekawa, estetyczna; oznakowanie drogi dojazdowej – umieszczone w widocznym miejscu, zabezpieczone przed zniszczeniem), zakres świadczonych usług dla turystów, gościnność.
Tytuł najładniejszego gospodarstwa agroturystycznego województwa lubuskiego w 2020 roku przyznano Gospodarstwu Agroturystycznemu Zagrodzie Edukacyjnej Na Wzgórzu, Anny Kotwickiej, w Brodach gm. Brody pow. żarski.
Dalsza klasyfikacja gospodarstw agroturystycznych uczestniczących w konkursie jest następująca:
II miejsce Gospodarstwo Agroturystyczne „Łowisko dwóch stawów”, Jadwigi i Zdzisława Lebiodów w Chromowie gm. Bobrowice pow. Krosno Odrzańskie,
III miejsce Agroturystyka Green Park, Alicji Jundt, w Czyżówku gm. Iłowa pow. żagański
I wyróżnienie Gospodarstwo Agroturystyczne, Zagroda Edukacyjna Koziołek Suchodołek w nowej zagrodzie, Jolanty Filipowicz, w Suchodole gm. Brody, pow. żarski,
II wyróżnienie Gospodarstwo Agroturystyczne Roma, Danuty Cieśli, w Zdroisku gm. Kłodawa pow. gorzowski
Pozostali uczestnicy konkursu i ich gospodarstwa:
Gościniec pod Dębem, Grzegorza Fajkisa, w Jasieńcu gm. Trzciel pow. międzyrzecki
Gospodarstwo agroturystyczne Szumiąca, Elżbiety Grzelak, w Szumiącej gm. Międzyrzecz pow. międzyrzecki
Dolatówka, Magdaleny Dolaty, w Bledzewie Elektrownia, gm. Bledzew pow. międzyrzecki
Przystań, Lidii Okopnej, w Nowej Wiosce, gm. Lubrza pow. świebodziński
Agroturystyka nad Drawą, Włodzimierza Kujawskiego, w Przeborowie, gm. Drezdenko pow. strzelecko- drezdenecki
Hubertus Leśny Dwór, Katarzyny Chyziak, w Wygonie, gm. Świebodzin pow. świebodziński
Na skraju Parku Mużakowskiego, Brygidy Mukoid, w Żarkach Wielkich gm. Trzebiel pow. żarski
Dom pod Klonami, Bożeny Janickiej, w Słońsku gm. Słońsk pow. sulęciński
Villa Bella, Sylwii i Marco Angelelli, w Gorzupi Dolnej gm. Żagań pow. żagański
Agroturystyka Buchmila, Magdaleny Jankowiak, w Jemiołowie gm. Łagów pow. świebodziński
Gospodarstwa agroturystyczne zapewniają możliwość spokojnego wypoczynku w naturalnym wiejskim środowisku, smaczne potrawy przygotowywane na bazie świeżych produktów „prosto z ogrodu, kurnika i obórki”, miłą swojską atmosferę, kontakt z gospodarzami. Takie gospodarstwa mamy w naszym województwie. Nie musimy wyjeżdżać daleko, żeby dobrze wypocząć, smacznie zjeść, pozbyć się złych emocji, wykąpać w jeziorze, ubrać się w słońce i znaleźć czas na przepakowanie torebki. Żeby przebywać w miejscu zacisznym, spokojnym, oddalonym od tłumów ludzi, hałasu i pośpiechu wystarczy zajrzeć do Bazy gospodarstw agroturystycznych zamieszczonej na stronie internetowej LODR: www.lodr.pl, wybrać gospodarstwo, spakować walizkę i wyruszyć na zasłużony wypoczynek.
Dzięki organizacji konkursu ciągle odkrywamy nowe i ciekawe miejsca oferujące wypoczynek
w Lubuskiej Krainie. Możemy również śledzić rozwój gospodarstw, które systematyczne włączają się do rywalizacji. Obserwować czy poszerzają swoją ofertę pobytową, rozwijają infrastrukturę, unowocześniają kwatery.
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za otwarcie bram i drzwi, zaproszenie do swoich domów i zaprezentowanie gospodarstw, życząc jednocześnie wielu życzliwych i miłych gości.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 29 września 2020 roku, w siedzibie Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku, podczas konferencji nt.: Opieka w zagrodzie – gospodarstwa opiekuńcze jako przyszłościowa forma działalności gospodarczej na obszarach wiejskich,
Ciekawą atrakcją spotkania był pokaz zwierząt – alpak, trawożernego ssaka z rodziny wielbłądowatych pochodzących z Ameryki Południowej, coraz częściej hodowanych w zagrodach na terenie naszego kraju, również w naszym województwie. Pokaz zorganizowany został w ramach Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Właściciele gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych mieli okazję zapoznać się z wymaganiami, nawykami, wartościami użytkowymi alpak. Każdy mógł dotknąć zwierzęcia, wysłuchać ciekawej prelekcji na ich temat, zdawać pytania hodowcy - pani Karolinie Grys z gospodarstwa Alpaczkowo z Dębowej Łęki k/ Wschowy. Zwierzęta te mają bardzo łagodny charakter, przez co nadają się do pracy z dziećmi z cierpiącymi na ADHD i z porażeniem mózgowym. Być może dzięki tej wystawie i zdobytym wiadomościom, ktoś zdecyduje się na wprowadzenie alpak do swojego gospodarstwa agroturystycznego czy zagrody edukacyjnej.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z ofertą Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych prezentowaną na stoisku informacyjno – promocyjnym zorganizowanym w holu Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.
Fotoreportaż o gospodarstwach biorących udział w konkursie, jego wynikach, podsumowaniu i uroczystym wręczeniu nagród zamieszczony został poniżej.
Fotoreportaż z podsumowania konkursu:
I miejsce - Anna Kotwicka
II miejsce – Jadwiga i Zdzisław Lebioda
III miejsce – Alicja Jundt
wyróżnienie – Jolanta Filipowicz
wyróżnienie – Danuta Cieśla
pozostali uczestnicy:
Grzegorz Fajkis
Elżbieta Grzelak
Lidia Okopna
Katarzyna Chyziak
Bożena Janicka
Magdalena Jankowiak
Operacja Konkurs pn.: „Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne województwa lubuskiego w 2020 roku” została zrealizowana dzięki Europejskiemu Funduszowi Rolnemu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „ Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Plan operacyjny na lata 2020-2021.Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich